Fonksiyonel Tıp

Fonksiyonel Tıp, hastalığın iyileşme sürecinin ilk adımıdır ve hastalığın en etken sebebine göre atılacağı için her hasta da farklılık gösterebilir. Standart bir insanın kemik, kas, ve organı sayı olarak anatomide aynıdır fakat her insanın parmak izi bile farklıyken insanlar arasında kemik, kas tonusu vb. anatomik değişikliklerin gözlemlenmesi normaldir. Tedavinin ilk adımında her hastanın genetik, biyokimyasal ve yaşam tarzı faktörlerinin anlaşılması gerekir. Fonksiyonel Tıp, bu bulguları kişiye özel tedavileri planlamak ve en iyi sonuçları almak için kullanır.

Fizik Tedavi & Rehabilitasyon

Fizyoterapi, Dünya Fizik Tedavi Konfederasyonu'na göre bireylerin yaşam süreleri boyunca maksimum hareket kabiliyetlerini korumak, geliştirmek ve yenilemekten sorumlu sağlık bilim alanı olarak tanımlanmaktadır. İnsanların kuvvet, hareket ve genel iyilik hallerinin korunması, maksimum hale getirilmesi ya da yenilenmesinde yardımcı olan bir sağlık bilimidir. Fizyoterapi ve fiziksel terapi aynı anlama gelen kelimelerdir. Fiziksel yöntemler kullanılarak hareket kabiliyetini iyileştirmek, düzeltmek amaçlanmaktadır.

 

Manuel Terapi

Manuel Terapi, herhangi bir ilaç, fizik tedavi modalitelerinden ultrason, elektroterapi, ınfraruj, hot packs vb. ışın, lazer, iğne, ozon ve proloterapi, neşter, ameliyat yöntemlerini kullanmadan sadece elle uygulanan bir fizik tedavi yöntemidir.